ASANSÖR NEDİR?

ASANSÖR NEDİR?

 

Asansörler; insanları ya da yükleri yapılarda bir kattan diğer kata çıkartan-indiren ya da bir alandan diğer bir alana taşıyan elektrikli-hidrolik çalışan sistemlerdir. Asansörler bir platformdan meydana gelir ve insanların ya da yüklerin normal koşullarda zorlu olan mesafeleri aşmalarını sağlar. İnsanlar çok eski çağlarda bile asansöre ihtiyaç duymuşlar ve o zamanın teknolojisine göre sistemler geliştirmişlerdir. Romalı Vitarius'un M.Ö 26 yy'da yazdığı eserlere göre milattan 236 yıl önce Roma'da yük kaldırmak için bazı makinalar kullanılmaktaydı. Roma imparatorlarında saraylarında aşağı ve yukarı doğru çalışan sistemlerde mevcuttur.

 

1.İnsan Asansörleri

Apartman, ofis binaları gibi yerlerde kullanılan asansörlere denir. Binaların uzunluklarına göre hız ve çeşitli kapasitede özelliklerde yapılabilir. İnsan asansörleri 2 çeşittir bunlar; makina daireli ve makina dairesiz asansörlerdir. Panoramik asansör, hidrolik asansör ve halatlı asansör de insan asansörleri arasındadır.

 

2.Panoramik Asansör

Otel ya da alışveriş merkezlerinde kullanılan asansörlerdir. Genellikle iç kısımlarda bulunur ve kat çıkarken ya da inerken etrafı görmeye yönelik cam kabinli bir asansördür. Çok çeşitli kabinler kullanılabilmektedir. Ayrıca panoramik asansörler sessiz çalıştığı için iç mekanlarda sorunsuzca kullanılabilirler.

 

3.Servis Asansörü

İnsan trafiği fazla olan binalarda kullanılan ve geniş kabinli olarak tasarlanan bu sayede fazla sayıda yolcu alabilen ve taşıyabilen asansörlerdir. Alışveriş merkezleri, hastane gibi yerlerde çoklukla kullanılır. Çeşitli tip ve kabin modellerinde üretilebilmektedir.

 

4.Hidrolik Asansör

Çok katlı olmayan binalarda hidrolik asansörler kullanılır. Hidrolik asansörlerin en büyük artısı çok sessiz çalışması olmakla birlikte tek ve çift pistonlu olabilirler. Kalkış ve duruşları oldukça yavaş olan hidrolik asansörler insan taşıma ya da yük taşımada kullanılabilirler.

 

5.Makina Dairesiz Asansör

Bu asansörler çok fazla alan olmayan binalarda yer kazanmak amacıyla tercih edilen asansörlerdir. Asansörü çalıştıran tahrik sistemi kabin üzerinde olabileceği gibi kuyu içinede yerleştirilebilir.

 

6.Engelli Asansörü

Özellikle kamu binsalarında, toplu taşıma duraklarında tercih edilen asansör tipidir. Engelli insanların kolaylıkla ulaşımını sağlamaya yönelik kullanılırlar. Çeşitli modelleri bulunmaktadır.

 

7.Yürüyen Merdiven Sistemleri

Alışveriş merkezleri, oteller, plazalar ve havaalanları gibi yerlerde kullanılan sistemlerdir. Yayaların kolaylıkla gezebilmesini amaçlamaktadır. Bu sistemle uzun yollar kısa sürede katedilebilir.